Bezpłodność przez … jeansy?

5 listopada 2019 Seks i związki

Wszyscy kochamy jeansy, bez względu na wiek nosimy je w każdej możliwej okazji. Są produkowane w różnych modelach i kolorach, pasują do sportowych oraz eleganckich stylizacji. Są bardzo wygodne i odporne na zniszczenia, pewnie z tego powodu każdy ma w swojej szafie - choćby jedną parę. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że historia jeansów ma aż 160 lat. Niemniej, czy noszenie jeansów może wpływać na bezpłodność? 

Krótka historia jeansów

Jeansy zostały zaprojektowane z myślą o górnikach i farmerach, jako odzież robocza w klasycznym kroju o prostych nogawkach z bawełnianej tkaniny. W miarę upływu czasu były produkowane w nowych w nowych kolorach i fasonach: bardzo dopasowane do ciała typu Slim lub też w wersji szerokiej i luźnej typu Loose, która często występowała w westernowych produkcjach filmowych. W latach 60 i 70 stały się symbolem wolności i wyzwolenia.

Były lansowane przez gwiazdy muzyki i kina. W szczycie ich popularności z jeansu były produkowane też inne elementy garderoby: kurtki, koszule, kamizelki, spódnice - tak naprawdę łatwiej jest wymienić rzeczy, które nie były produkowane z tego materiału. Z uwagi na swoją popularność, stały się symbolem międzypokoleniowej mody.

Czy te najpopularniejsze spodnie świata są bezpiecznie dla naszego zdrowia?

Produkowane są najczęściej z bawełny, z domieszką elastanu i poliestru. W dzisiejszych czasach skład oraz pochodzenie bawełny wzbudza wiele kontrowersji. Na pierwszy rzut oka roślina tak delikatna, że aż trudno uwierzyć, jak bardzo może być szkodliwa. Produkcja bawełny pociąga za sobą tragiczne dla środowiska i ludzi konsekwencje. Jest trudna w uprawie, wymaga stosowania ogromnej ilości chemicznych środków: pestycydów i herbicydów. Pochłania też niezliczone ilości wody. Niestety ma to bezpośredni wpływ na materiał z którego produkowane są spodnie. Na jeansach wykonuje się piaskowanie (z ang. Sandblasting), które pozwala uzyskać najlepiej sprzedający się model z efektem „znoszonych spodni”. Zabieg ten jest bardzo szkodliwy dla pracowników, którzy wykonują swoją pracę bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Najnowsze doniesienia wskazują na to, że nasze ulubione spodnie zawierają w sobie wiele toksycznych substancji, które podczas noszenia, przedostają się do organizmu.

Czy jeansy wpływają na bezpłodność? 

Krój typu Slim, który bardzo przylega do ciała, ściska staw biodrowy, może uciskać naczynia krwionośne oraz zakończenie nerwów w kończynach dolnych. Za ciasne spodnie ograniczają cyrkulację powietrza, wpływają na mikroflorę męskich narządów płciowych. Może to powodować ograniczenie ilości spermy oraz jej skład – zmniejsza się ruchliwość plemników, co znacznie utrudnia zapłodnienie. Żeby tego było mało – ciasne nogawki powodują zmniejszenie przepływu krwi w organizmie, co pogarsza stan naszego zdrowia. W skrajnych sytuacjach może dojść do bólu z powodu przekręcenia jąder i ogólnej nadwrażliwości worka mosznowego.

Najnowsze badania udowadniają, że noszenie ciasnych jeansów ma wpływ na bezpłodność u mężczyzn. Bezpłodność przez … jeansy? Czy naprawdę warto?

5 listopada 2019 Seks i związki