Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie kegla?

5 listopada 2019 Seks i związki

Mięśnie kegla odpowiedzialne są za podtrzymywanie narządów jamy brzusznej oraz pęcherza moczowego. Ćwiczenie to jest szczególnie przydatne dla kobiet. Ich odpowiedni stan pozwala zmniejszyć ryzyko nietrzymania moczu po porodzie. Dodatkowo zapewnia zwiększoną satysfakcję podczas stosunku seksualnego. Bardzo często sam temat zostaje całkowicie pomijany, a jednak powinniśmy zwracać na niego większą uwagę. Dowiedz się dlaczego warto ćwiczyć mięśnie kegla oraz w jaki sposób się do tego przygotować! 

Ćwiczenia kegla - podstawowe informacje

Pierwsze pytanie: gdzie one się znajdują? Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą prawidłowo wyczuć je podczas oddawania moczu, próbując przerwać jego strumień. Napięte mięśnie cewki moczowej, odbytu, a w przypadku kobiet także pochwy, to właśnie mięśnie Kegla. Jeśli zdecydowałaś się na przystąpienie do ćwiczeń, to pamiętaj, że nie należy tego dokonywać w trakcie oddawania moczu, ponieważ może to wywołać stan zapalny. 

Dlaczego namawiamy do ćwiczeń? Do uszkodzenia mięśni dna miednicy może dojść na skutek procesów starzenia się organizmu, ale również w rezultacie przebytego porodu, operacji (np. usunięcia gruczołu krokowego u mężczyzn), nadwagi lub otyłości, ciężkiej pracy fizycznej. Ćwiczenia mają na celu z powrotem je wzmocnić oraz w przypadku problemów zdrowotnych zredukować problem nietrzymania moczu albo nawet całkowicie go zlikwidować. Osoby, które nie spotkały się jeszcze z tym, powinny również wykonywać je w celach profilaktycznych. Zapobiegnie to ewentualnym późniejszym chorobom, wzmocni Twoje zadowolenie ze współżycia z partnerem oraz przygotuje Twoje mięśnie do porodu. 
Na czym polegają ćwiczenie mięśni Kegla? Składa się z ich naprzemiennego zaciskania  i rozluźniania. Oto, na co powinieneś zwrócić uwagę: 
Podczas zaciskania mięśni dna miednicy, mięśnie ud i pośladków powinny pozostać rozluźnione.

Kontroluj oddech podczas wykonywania ćwiczeń.

Konieczna jest systematyczność! Ćwiczenia wykonujemy po kilka razy dziennie. 
Pierwszy krok to powolne zaciskanie i rozluźnianie mięśni Kegla. Każde z nich powinno trwać po 2 sekundy. Drugie ćwiczenie polega na mocniejszym zaciskaniu mięśni przy podtrzymywaniu tego przez 5 sekund. Po każdym rozluźnieniu można wykonać zacisk wytrzymałościowy - nawet do 1 minuty. Całe ćwiczenie należy powtórzyć 5-10 razy. W celu wypróbowania czegoś nowego, możesz szybko zaciskać i rozluźniać mięśnie. 

Prawidłowo wykonywane mogą zapewnić znaczną poprawę m.in. na zawsze zapobiec krępującemu popuszczaniu podczas śmiechu, kichnięcia, kaszlu czy wysiłku fizycznego, takiego jak bieganie, pływanie, itp. Ćwiczenia są odpowiednie dla Ciebie, jeśli chcesz poprawić ogólną kondycję Twojego zdrowia. 

Ćwiczenie mięśni kegla - zacznij już teraz

Najczęściej nie potrafimy nawet powiedzieć, czym są mięśnie kegla oraz do czego one służą, a tym bardziej gdzie się znajdują. Jest to duże zaniedbanie. Ćwiczenie jest niezwykle ważne dla każdej kobiety po porodzie. Dodatkowo, warto je wykonywać przyszłościowo, gdy chcesz uniknąć problemów związanych z nietrzymaniem moczu. Ich profilaktyka nie wymaga większego wysiłku. Jedyne, o czym powinnaś pamiętać to ich systematyczność. Z pewnością nie należy tej dziedziny zaniedbywać. Już teraz poszukaj więcej informacji na temat ćwiczenia mięśni kegla.

5 listopada 2019 Seks i związki