Wpływ seksu na męskie zdrowie

5 listopada 2019 Seks i związki

Wszyscy o tym fantazjują, niektórzy robią, a jeszcze inni unikają. Czas odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki jest wpływ seksu na męskie zdrowie? Poznaj pozytywne korzyści regularnych zbliżeń, a także negatywne konsekwencje ich braku.
Zdecydowana większość z nas robi to dla przyjemności, jeszcze inni chcą zbliżyć się do swojego partnera, a jeszcze inni traktują go jako nieodłączny element prokreacji. Z różnych powodów i w różnej częstotliwości, ale każdy potrzebuje satysfakcji seksualnej. W wirze codziennych spraw i obowiązków relacje seksualne między partnerami mogą zejść na dalszy plan, a z upływem lat i pogłębianiu zażyłości, coraz trudniej jest utrzymać namiętność w związku.  

Uprawiasz seks nieregularnie ? Ma to swoje konsekwencje

Lekarze ostrzegają przed skutkami zdrowotnymi długotrwałej abstynencji seksualnej. Ma to niekorzystny wpływ nie tylko na relacje w związku, ale także na zdrowie fizyczne i psychiczne mężczyzny. Eksperci twierdzą, że mężczyznom, którzy nie uprawiają regularnego seksu częściej niż innym towarzyszą, takie uczucia jak: zdenerwowanie, niepokój i apatia.

Mężczyźni nie uprawiający regularnych stosunków, zdecydowanie gorzej radzą sobie w stresujących sytuacjach i wolniej podejmują decyzje wymagające szybkiej reakcji. Mają oni zaburzone poczucie własnej wartości. Dlaczego? W trakcie miłosnych uniesień, mózg produkuje wiele korzystnych substancji m.in.: oksytocynę i endorfinę, a to właśnie one odpowiadają za dobre samopoczucie i samostanowienie. Abstynencja seksualna pozbawia nas poczucie bliskości i bezpieczeństwa, które daje nam zbliżenie z partnerką. 

Osoby nieuprawiające regularnego seksu mogą mieć kłopoty z zasypianiem. Sen osób zaspokojonych seksualnie jest bardziej wartościowy i przyczynia się do większej regeneracji organizmu. Panowie, którzy nie odbywają stosunków płciowych, częściej popadają w stany depresyjne. Długotrwała abstynencja może prowadzić do powstania bariery psychicznej, która utrudnia nawiązywanie kolejnych zbliżeń.

Im częściej, tym lepiej ! Poznaj konsekwencje wpływu seksu na męskie zdrowie 

Poznaliśmy już kilka konsekwencji braku seksu, a teraz zajmijmy się dobroczynnymi właściwościami obfitego życia seksualnego.
Udowodniono, że seks i czerpana z niego satysfakcja, zwiększa aktywność neuronów odpowiedzialnych za odczuwanie bólu i wahania stanów emocjonalnych. Dla naszego mózgu satysfakcjonujący stosunek seksualny jest porównywalny do nagrody, ponieważ jest ściśle związany z tzw. ośrodkiem nagrody, czyli nieodłączną częścią układu nerwowego, który zarządza motywacją i motoryką naszego zachowania. W opinii naukowców, można porównać seks do regularnych używek, które powodują natychmiastowy skok uczucia przyjemności i spełnienia. 

Intensywny seks pomaga utrzymać ciało w dobrej formie. Jest to intensywny trening mięśni ud, pośladków, a także mięśni brzucha. Naukowcy są zgodni, że istnieje związek między częstotliwością seksu a kondycją układu odpornościowego, który uodparnia nas na wszelkiego rodzaju choroby. Seks reguluję prawidłowe funkcjonowanie narządów płciowych mężczyzn. Najnowsze badania dowodzą, że im częściej dochodzi do wytrysku, tym są mniejsze szanse na wystąpienie  w przyszłości raka prostaty.

5 listopada 2019 Seks i związki