Aktywność fizyczna w smogu - czy warto biegać?

5 listopada 2019 Sport i hobby

Aktywność fizyczna jest sprawdzonym sposobem na utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Dla mieszkańców miast jest to szczególnie ważne, ponieważ to właśnie tam jest ją czasem najtrudniej utrzymać. Siłownia jest łatwym i szybkim wyborem. Niestety jest on drogi oraz nie zawsze dostępny od ręki. Dlatego znacznie częściej decydujemy się na to, by po prostu założyć wygodne ubranie i rozpocząć treningi na świeżym powietrzu. Może to być bieganie, jazda na rowerze, na hulajnodze, deskorolce czy na wrotkach. Warto jest otworzyć się na jak najwięcej dyscyplin. Z pewnością jest to dobra decyzja dla Twojej aktywności fizycznej, ale czy ze zdrowiem jest tak samo? 

Niektóre miasta w Polsce, to miejscowości z najwyżej odnotowanym stężeniem smogu w Europie (nie tylko w okresie zimowym). W takim razie, decydując się na samotny bieg niedaleko centrum, skazujemy się na powrót w znacznie gorszym stanem zdrowia niż wcześniej. Aktywność fizyczna w smogu to nie zawsze dobry pomysł. 

Czym jest smog oraz jaki jest jego wpływ na zdrowie?

Smog to zjawisko atmosferyczne, które powstało na skutek działalności człowieka. Duża ilość aut, produkujących szkodliwe spaliny, czy palenie w piecu węglem, powodują przedostanie się zanieczyszczeń do powietrza, przy sprzyjających temu warunkach atmosferycznych. Bezwietrzna pogoda sprawia, że zanieczyszczenia te nie są rozwiane, lecz zawisają nad miastem. Wyróżnić możemy dwa rodzaje smogu - “londyński”, który występuje w miesiącach zimowych oraz “typu Los Angeles”, odpowiedzialny za zanieczyszczenia latem. Niezależnie od pory roku, na aktywność na świeżym powietrzu decydujemy się często, lecz nie zawsze w odpowiednim czasie. 

Dlatego, jeżeli żyjesz w dużym mieście i akurat chcesz wyjść, by poćwiczyć na świeżym powietrzu, to warto sprawdzać stan zanieczyszczenia powietrza. Dzięki temu wiadomo, kiedy najlepiej jest zostać w domu. Aktywność fizyczna jest właściwą drogą, gdy chcesz zapobiec wielu chorobom, jednak przy dużym stężeniu smogu jeszcze bardziej może zaszkodzić. W trakcie zwiększonego wysiłku człowiek oddycha znacznie częściej i głębiej. Co za tym idzie, jest jeszcze mocniej narażony na przedostawanie się zanieczyszczeń do układu oddechowego. 

Biegając, wdychamy 3 razy więcej zanieczyszczeń, niż spacerując! W tym przypadku cena, jaką wydasz na karnet w siłowni, nie okaże się tak wysoka, jak ta za Twoje zdrowie. Proste ćwiczenia w domu okażą się tutaj równie dobrym rozwiązaniem. Gdy wyjście na zewnątrz nadal pozostaje jedyną opcją, to możesz zainwestować w odpowiednie maski antysmogowe. W tej chwili na rynku jest ich wiele, patrząc choćby na możliwość wyboru, rozmiaru, koloru czy wzoru na masce. Jednak najważniejszą rzeczą tutaj jest odpowiedni filtr, który ograniczy negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza. 

Aktywność fizyczna w smogu - zatroszcz się o swoje zdrowie

W czasie zwiększonego zanieczyszczenia powietrza, nie powinieneś decydować się na żadne aktywności fizyczne na zewnątrz. Co więcej, zaleca się, by przebywać w zamkniętych pomieszczeniach w ciągu całego dnia. Ćwiczenia na świeżym powietrzu faktycznie najlepiej wpływają na twoją aktywność fizyczną, jednak zanim podejmiesz decyzję o takim kroku, musisz zadbać, by otoczenie było bezpieczne. W przypadku dużego zanieczyszczenia powietrza powinieneś zostać w domu.

5 listopada 2019 Sport i hobby