Gry zespołowe dla panów

5 listopada 2019 Sport i hobby

Istnieją sporty zespołowe, które są zdecydowanie domeną mężczyzn, a kobiety, o ile zdecydują się je trenować, są w zdecydowanej mniejszości. Część z gier zespołowych dla panów weszła do grona konkurencji olimpijskich, część z nich wciąż czeka na ten zaszczyt. W artykule znajdziecie przegląd naszym zdaniem najciekawszych i najbardziej wymagających, jeśli chodzi o sprzęt i zdrowie, dyscyplin sportowych dla panów.

Gry zespołowe dla panów – krew, pot i łzy

Gry zespołowe hartują ducha walki, mobilizują do wytężonej pracy organizm, a także pozwalają się wykazać graczom indywidualnie. Czasem błąd jednostki decyduje o niepowodzeniu całej rozgrywki. Czasem brak chęci współpracy determinuje niezadowalający wynik. Jednak panowie wciąż bardzo chętnie garną się do tego typu aktywności, choćby wymagała ona od nich wielu wyrzeczeń, morderczych treningów oraz konieczności dopasowania się do grupy.

Futbol amerykański

Futbol amerykański jest grą zespołową, w której walczą dwa jedenastoosobowe zespoły. To sport kontaktowy, w którym przedstawiciele obydwu drużyn, walczą o zdobycie jak największej liczby punktów. Wiele osób myli go z rugby, jednak zasady gry w futbol amerykański nieco się różnią.

Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów w ustalonym czasie. Piłkę można przemieszczać po boisku w różny sposób — kopiąc ją, rzucając lub po prostu przekazując z rąk do rąk pomiędzy członkami drużyny. Punkty można zdobyć na kilka sposobów: przez przeniesienie piłki przez linię punktową, rzucenie piłki zawodnikowi, który znajduje się za nią lub kopiąc na bramkę przeciwnika. Jeśli mamy remis, sędzia wyznacza czas na dogrywkę. Jeśli w jej czasie nie zostanie wyłoniony zwycięzca, mecz może zakończyć się bez wyłonienia zwycięzcy.

Rugby

Rugby to grupa gier, spośród których najpopularniejszą formą rozgrywek są:

  • Rugby Union – piętnastoosobowy wariant rozgrywek, zarządzany przez World Rugby; jest to najczęściej występująca odmiana w Polsce;
  • Rugby 7 – będący dyscypliną olimpijską, siedmioosobowy wariant rozgrywki;
  • Rugby league – trzynastoosobowy wariant rozgrywki.

Istnieje również bezkontaktowa forma rugby, zwana również paryżanką.

Ogólne zasady tej dość brutalnej gry przedstawiają się następująco: należy przerzucić piłkę przez bramkę drużyny przeciwnej, a wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej punktów. Sposób podawania piłki jest dość brutalny, bo szarżować można osobę, która akurat trzyma owalną piłkę, a podania można wykonywać jedynie do tyłu, co dodatkowo dodaje dramaturgii grze i czyni ją ciekawą. Na szczęście zawodnika nie można kopać i okładać pięściami. Poszczególne formacje gry w rugby mają swoje dodatkowe zasady.

Hokej

W naszym kraju znacznie popularniejszy jest hokej na lodzie, jednak w wielu krajach jego odmiana uprawiana na trawie ma równie wielu zwolenników.

Mecz hokejowy trwa trzy tercje po 20 minut. Na boisku znajduje się po pięciu graczy w polu oraz bramkarze obu drużyn. Krążek można przekazywać kijem, łyżwą lub rękami, skąd na boisku wiele interesujących zagrań, które nie wyglądają zbyt łagodnie. Istnieją pewne ograniczenia, np. co do przekazywania krążka rękami pomiędzy zawodnikami z tej samej drużyny lub unoszeniem kija na pewną wysokość. Już teraz wiadomo, dlaczego zawodnicy mają na sobie tyle ochraniaczy i kaski.

5 listopada 2019 Sport i hobby