Po godzinach: modelarstwo

5 listopada 2019 Sport i hobby

Modelarstwo to wciąż jedno z popularnych hobby, które pasjonuje panów w każdym wieku. Pozwala ono zrelaksować się po ciężkim dniu i choć na chwilę oderwać myśli od problemów codzienności. Istnieje wiele odmian modelarstwa, a każdą z nich łączy jedno – satysfakcja towarzysząca wykonaniu figurki, która motywuje do sklejania lub składania kolejnych.

Jak zacząć przygodę z modelarstwem?

Decydując się na modelarstwo, będziesz wykonywał hobby, które nauczy Cię cierpliwości i dokładności. Możesz obrać jedną drogę i wybrać modelarstwo, które będzie zakładało np. tylko sklejanie pojazdów pancernych. Nie musisz jednak się ograniczać i równie dobrze mieć w swojej kolekcji auta, samoloty oraz każdy inny przedmiot, który zechcesz samodzielnie skleić. Czasem kupienie jednego modelu do sklejenia wyzwala kolejne pasje, ponieważ np. składając statek, zechcemy poznać jego historię. Warto również wspomnieć o festiwalach i licznych konkursach modelarskich, które pozwalają wykazać się każdemu, kto poświęca czas na to wciąż niedoceniane hobby.

Wybierając pierwszy model, nie staraj się od razu udowodnić sobie, że jesteś mistrzem w nowej pasji. Postaraj się na początku składać proste konstrukcje, by nie zniechęcić się zbyt szybko. Wykonaj go z jak największą starannością. Dobrze też na początku maksymalnie ograniczyć koszty - coś, co jest drogie, niekoniecznie musi być proste w ułożeniu i dawać Ci satysfakcję z wykonanej pracy. Zdarza się, że wspominając w luźnej rozmowie o planach rozpoczęcia przygody z modelarstwem, ktoś zechce nam sprezentować nasz pierwszy model. To wymarzona sytuacja dla osoby, która tak naprawdę nie wie, czy planuje z tym zajęciem związać się na dłużej.

Język instrukcji – istotny czy nie?

Wiele osób boi się składać modele z instrukcją inną niż w języku polskim, tymczasem są to zwykle zbędne obawy. Z podstawową znajomością języka angielskiego, jesteś w stanie sobie poradzić ze złożeniem nawet dość skomplikowanej konstrukcji choćby dlatego, że wszystko zwykle jest opatrzone dodatkowymi rysunkami.

Każdy z modeli ma kilka ramek oznaczonych literami, co znacznie ułatwia odnajdowanie poszczególnych elementów. Nie miej więc obaw o to, czy sobie poradzisz – może początkowo będziesz nieco zagubiony, jednak z czasem z pewnością nabierzesz wprawy w poszukiwaniu poszczególnych części i zorientujesz się w budowie instrukcji i fachowym słownictwie.

Jakich narzędzi potrzebujesz, by rozpocząć swoją przygodę z modelarstwem?

Każdy modelarz potrzebuje dobrze zorganizowanego warsztatu pracy. Z pewnością bardzo przydatne będą metalowe cążki i nożyk do tektury. Do składania bardziej skomplikowanych konstrukcji, przydatna jest pęseta. Aby precyzyjnie dopasować poszczególne części, przyda Ci się pilniczek i papier ścierny. Farbki modelarskie i zestaw małych pędzelków to również bardzo dobry pomysł na prezent dla początkującego modelarza. Podobnie jak w przypadku wybierania pierwszych modeli do sklejania – warto kierować się zasadą, że nie należy od razu kupować najdroższych akcesoriów. Z drugiej strony nie powinny one być kiepskiej jakości - to również potrafi zniechęcić do tworzenia konstrukcji.

Modelarstwo to zajęcie dla cierpliwych i tych, którzy dysponują kilkoma godzinami wolnego czasu w tygodniu. Ważna jest również umiejętność dłuższego skupiania uwagi. Część z wymienionych cech można wykształcić, więc nie przejmuj się, jeśli na początku swojej przygody, nie posiadasz ich wszystkich.

5 listopada 2019 Sport i hobby